under_top.png, 25kB

SEO optimalizace webových stránek

Optimalizovat, optimalizovat a ještě jednou optimalizovat. Mantra, základní kámen, alfa a omega všech ambiciózních webových stránek. V zásadě a ve stručnosti se dá říct, že pokud chcete uspět na internetu a být vidět, musíte mít perfektně zvládnutou indexaci, neboli SEO. Ušetří to peníze. Zpřístupnit svůj web milionům uživatelů, je pouze jedna věc – nesmíte být ve vyhledávači na pozici č. 45 389. V konkurenci ostatních webových stránek je důležité být v pořadí co nejvýše, ideálně na první stránce. To však není jednoduché a já se pokusím stručně popsat jak na to.

P.S. - Tyto informace nemají ambice být pomocníkem pro profesionály.

Výběr klíčových slov souvisejících s vaším podnikáním

Pan Říha otevřel autoservis a chce být na internetu. Je patřičně hrdý na nové webové stránky a tak trvá na tom, že na titulní straně musí být nadpis „Vítejte na našich nových webových stránkách“, texty povídají o tom jak kvalitní služby nabízí a vyjmenovává vybavení servisu, za které zaplatil nemalé peníze. Pak je tam veliká fotografie „rozmakaného“ auta. Odkazy na titulní straně vedou na „O nás“, „Naše služby“, „Kontakt“ a „Ceník“ a pak jsou tam klikací loga automobilek na jejichž auta je poskytován servis. Standardní odstrašující příklad, který se na českém internetu kupodivu stále často objevuje.

Pokusím se přiblížit hlavní prohřešky. Titulní strana je ta nejdůležitější na celém webu. Musí být využita tak účelně, jak jen to jde. Nadpis strany společně s názvem doménového jména je pro vyhledávače naprosto klíčový a musí předvídat, co návštěvník webu hledá. Dokážete si představit, že někdo dá do vyhledávače frázi „Vítejte na našich stránkách“? V případě autoservisu, musí být nadpis Autoservis, opravna Hradec Králové (pneuservis, výměna oleje, GO motoru atd.) Doména by měla korespondovat s nadpisem. Tzn., že pokud se firma pana Říhy jmenuje Autoservis a mototechna Říha a synové Hradec Králové spol. s r.o., pak je velký hřích zvolit název domény AMRSHK.cz...

Zpětné odkazy na webu

Aktivní (neboli klikací) loga automobilek by mohly být považovány za zpětné odkazy. Z titulní strany webové prezentace nesmí vést žádné odkazy přímo někam jinam. Pokud k tomu nemáte velmi dobrý důvod, nebo pokud vám někdo neplatí za to peníze. Každý odkaz vedoucí s vaší stránky někam jinam ubírá stránce na důležitosti pro internetové vyhledávače, naopak každý odkaz vedoucí na ni relevantnost přidává. Nejlepší www stránky mají vysoký Page Rank, nebo v případě Seznamu S-rank.

Odkazy na titulní straně webu pana Říhy opět nic neříkají o tom jaké služby poskytuje („O nás“, „Naše služby“, „Kontakt“ a „Ceník“) a tak při zadání fráze autoservis hradec králové se pochopitelně ve výpisu jeho stránka vůbec neobjeví. Je potřeba nabízené služby vyjmenovat v těle stránky, pokud se do menu nevejdou.

Příklad profesionální SEO optimalizace

Zkuste na Seznamu, nebo Google zadat do vyhledávače slovo krize. To je to, co dnes zajímá kdekoho a tak se po vyhledávání objeví tři milióny odkazů. Modelový projekt www.cestazkrize.cz je na první straně vždy kolem pátého místa a tak v konkurenci důležitých deníků jako je iDnes, nebo iHned obstává naprosto dokonale. Návštěvníci chodí denně na stránky sami bez jakékoliv inzerce. Máte-li zájem dostat váš stávající, nebo nový web na vysoké pozice ve vyhledávačích, kontaktujte mě zde.